7. #Mieciu

Aż korci, by spisać jego historię. Tylko kiedy? Mówi o sobie “sierota z Gniezna”. Od zawsze kombinuje. Można powiedzieć, że Mieciu osiągnął mistrzostwo w wielu dyscyplinach sportowych, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej i do tej pory pozostaje czynnym zawodnikiem, nie dopuszczając do roztrenowania. Mieciu jest również mistrzem w strzelaniu słowami, nawet nie z pistoletu lecz z karabinu maszynowego. Tylko, że jego słowa nie ranią. Bawią i śmieszą, a co najważniejsze – choć to nieprawdopodobne – są prawdziwe. Zresztą jak wszystko tutaj.

Mieciowi udało się kiedyś – przypadkiem – sprzedać na lewo cały kolejowy skład węgla, ot stał na bocznicy i trafił się chętny. Kiedyś bawił się w agencję i miał pod opieką no… kurczaki. Kiedyś los go przymusił i nauczył się budowlanki. Zaczął robić remonty. Jakiś lokalny sekretarz partii, z wdzięczności za ładnie wyremontowane mieszkanie, załatwił mu pracę na statku handlowym. Opłynął więc kawał globu, miał chrzest na równiku, a gdy zacumował w burdelu w San Francisco, zapomniał o odpływającym statku i musiał go gonić motorówką. Statek na szczęście jeszcze stał na redzie. Kiedyś Mieciu pracował nawet na Hawajach. Innym razem, po przyjeździe do Kanady, idąc ulicą w Vancouver, nie znając żadnego języka obcego, został zaczepiony przez jakiegoś przechodnia…

– Sprichst Deutsch? – spytał tamten, zasugerowany rudą czupryną Miecia. Mieciu znał kiedyś po niemiecku tylko jedno słowo. Powiedział. Dzięki temu dostał pracę. PRZYPADEK. 

Jakiś czas temu poznałem Miecia… prawie przypadkiem, gdy wytaczał się fantazyjnie z warszawskiego lotniska. Przewoził paczkę płyt od Dziekcia. Nie miałem pojęcia jak Mieciu wygląda, nie mógłbym się z nim skomunikować, gdyż Mieciu nie ma potrzeby posiadania i używania telefonu komórkowego.

Dziekciu tylko zaznaczył:
– Na pewno go poznasz – I poznałem. Przypadkiem na siebie wpadliśmy.

(…)

– Słuchaj Mieciu, zjechałeś tę Amerykę wzdłuż i wszerz, gadaj co warto, czego nie warto…

po prostu Mieciu
domy wschodzącego słońca. Po prostu Ameryka!
Spis treści